Blog

Taş yünü nedir? Nerelerde kullanılır?

Doğada bulunan volkanik kayaçlardan elde edilen mineralce çok zengin olan inorganik taşların 1500-1600 derecelerde eritilip, elyaf haline getirilmesiyle oluşan bir doğal yalıtım malzemesidir.Çatılarda, çeşitli bölme duvarlarda, dış cephelerin yalıtımlarında, fırın izolasyonlarında, çelik kapıların yalıtımlarında, gemi inşaatlarında, elektrikli ev gereçlerinde, daha pek çok alanda ısı, ses, rutubet yalıtımı olarak ve ayrıca yangın güvenliğini gerektiren her yerde üst düzeyde koruyucu özelliğe sahiptir.

Taşyünü Elyafının Üstün Özellikleri

İnorganik yapısı sayesinde çürüme olmaz, bakteri ve mikro organizmalar üreyemez. Doğal hammaddeden imal edildiği için ekolojik ve çevre dostu bir üründür. Taşyünü, doymuş yapısından dolayı su itici özelliğe sahiptir. Buhar geçirgenliğine de sahip olduğundan taşyünü nem barındırmaz. Bunların yanı sıra taşyünü kullanımı ile elde edilen yalıtım sayesinde fosil yakıtlara duyulan ihtiyaç azalmaktadır. Bu sebeplerle CO ve CO2 salınımının azalmasına yardımcı olarak iklim değişikliği gibi ekolojik olayları da hafiflemektedir. Ayrıca, binalalarda yazın klima amaçlı tüketilen enerji miktarını da önemli ölçülerde azaltmaktadır.Taşyünü 1000 °C’ ye kadar olan sıcaklığa dayanması nedeni ile mükemmel bir yangın güvenliği sağlar. Taşyünü elyafları ses, gürültü gibi olumsuz çevresel faktörlere karşı mükemmel bir akustik yalıtım sağlar.

Topraksız Tarım’da Taşyünü kullanımı

Bunun yanı sıra taşyünü son yıllarda organik tarımda ve seracılıkta kullanılmaktadır. Mükemmel su tutucu özelliği ve köklere sağladığı hava akımı sebebiyle tercih edilmektedir.

Bizden Taşyünü ile ilgili bilgi ve teklif alabilirsiniz.

,